ایراندخت

 

 

ایراندخت

بهنام ناصح

نشر آموت

(1389)

 

 

موآبی نوشت:

روزبه که از دین زرتشت رو برگردانده و مسیحی شده، پس از طرد شدن و فرار کردن از شهر خود سر به بیابان می گذارد و به دنبال پیدا کردن مسیری حقیقی به شهرهای دیگر سفر می کند. در این بین دختری به نام ایراندخت که عشق پنهان او را در سر دارد، مدام به فکر اوست و اتفاقات دیگری را در داستان رقم می زند.

 

 

نقد موآبی:

راستش را بخواهید کم می شود از رمان های ایرانی خوشم بیاید. بیشتر برایم یا اغراق آمیزند یا تقلیدی بی فایده از ادبیات جدید غرب. یک جورهایی بی هویت اند. مثلا من پل استر را دوست دارم چون جدا از مهارت اش در نوشتن، سبک اش، داستان پردازی و طرز فکرش ، رمان هایش هویت دارند. او یک نویسنده ی آمریکایی است و داستان هایش نیز هویت آمریکایی دارند. مثل همه ی نویسنده های موفق دنیا... مثل خیلی از نویسندگان موفق ایرانی. 

"ایراندخت" اگرچه از نظر داستانی کشش زیادی ندارد و گاهی دچار آرمان گرایی های اغراق آمیز می شود، اما هویت دارد. نه صرفا به خاطر فضای قدیمی اش یا اعتقادات شخصیت های داستان، من معتقدم هویت ایرانی این نیست که مدام دم از دوره های باشکوه پادشاهی ایران باستان یا افکار اغراق آمیز اسلامی بزنیم، هویت باید درون قلم نویسنده باشد، باید پنهان اما ملموس باشد. "هویت" مثل "بو" می ماند! یک اثر هنری باید بو بدهد!

و "ایراندخت" با همه ی کم و کاستی هایش، "بو" دارد!

 

 

 

 

قسمت هایی که دوست داشتم!:

3> اولین باری را که چشمش به او خورد، خوب به خاطر داشت. آن روز هم برای گرفتن آتش بیرون رفته بود. نزدیک آتشکده داشت به بالا نگاه می کرد؛ چشمان درشتش از انعکاس آسمان برق عجیبی داشت. قلب ایراندخت تندتر تپید.

-"ببخشید می روید کنار تا من رد شوم؟"

-"آه، بله، بله، عذر می خواهم حواسم نبود"

بی آن که نگاهی به او بکند کنار رفت تا ایراندخت بگذرد اما دختر هرگز آن چهره و آن نگاه آسمانی از خاطرش نرفت. بعد از آن یک بار دیگر او را در آتشکده دید و فهمید روزبه پسر بدخشان بزرگ است.

 

3> ایراندخت نفسی عمیق کشید و رو به افق ناپیدا آرام زمزمه کرد: منتظرت می مانم هر چه قدر طول بکشد؛ حتی اگر زمانی که دیگر نباشم.

روزبه فریاد کشید: به سویت باز می گردم. هر چه قدر هم طول بکشد؛ حتی اگر زمانی که دیگر نباشم.

 

 

 

وقتی من و خط خطی با هم کتاب می خونیم!:

 

/ 1 نظر / 50 بازدید
سایه

همیشه چیزای جالب انگیزناکو دوست داشتم مثل اسم وبلاگت من عاشق کتابم واسم کتابخواب های من خیلی قشنگو جالبه یا اسم موآبی منم توی نوشته های قبلیم کتابم معرفی میکردم وآخرین کتابی هم که خوندم یوسف آباد خیابان سی وسوم بود از انتشارات چشمه خوشحالم که اهل کتابی آدم های کتاب خون همیشه برایمدوست داشتنین : )