عقاید یک دلقک

3> ... پرسید: "چرا ناراحتی؟" هنوز کنار پنجره، رو به خیابان ایستاده بود، دوباره سیگار می کشید. این سیگار کشیدن پشت سر هم او مانند طرز صحبت کردنش با من، برایم غریب بود. در آن لحظه مانند زن زیبا و نه زیاد باهوشی بود که برای رفتن دنبال بهانه می گردد.

گفتم: " ناراحت نیستم، تو خودت این را می دانی. بگو که می دانی."

حرفی نزد، ولی سرش را پایین آورد و من در صورت اش دیدم که به زور جلوی گریه اش را گرفت. چرا؟ بهتر بود که گریه می کرد، به شدت و طولانی، آن وقت من می توانستم بلند شوم او را توی بازوانم بگیرم و ببوسم. ولی او را نبوسیدم، میل بوسیدن او را نداشتم و نمی خواستم به عنوان وظیفه یا عادت او را ببوسم.

 

3> ...

گفتم: " کاتولیک ها مرا عصبانی می کنند، چون مردم بی انصافی هستند."

خندان پرسید: "پروتستان ها چی؟"

گفتم: "آن ها با ور رفتن به وجدانشان آدم را ناخوش می کنند."

در حالی که هنوز می خندید گفت: "خدانشناسان چه؟"

گفتم: "آن ها آدم را به دهن دره می اندازند، چون همیشه فقط از خدا حرف می زنند."

پرسید: "خود شما چه هستید؟"

گفتم: "من یک دلقک هستم، و در حال حاضر بهتر از آن که معروف شده ام. و یک موجود کاتولیک وجود دارد که من به او شدیدا محتاجم: ماری - ولی شماها از اتفاق همین موجود را از من گرفته اید."

گفت: "شنیر، یاوه نگویید، این مزخرفات را، که ما او را از شما گرفته ایم، از سرتان بیرون بریزید. ما در قرن بیستم زندگی می کنیم."

گفتم: "به همین جهت، اگر قرن سیزدهم بود من یک دلقک دوست داشتنی درباری بودم، و حتی کاردینال هم کاری به این نداشتند که من با ماری ازدواج کرده ام یا نه. ولی حالا، در قرن بیستم، هر کاتولیکی با وجدان فقیرش دست به گریبان شده است و می خواهد او را به خاطر یک تکه کاغذ احمقانه به زناکاری بیاندازد.


/ 3 نظر / 1182 بازدید
شادمانه

وب لاگ قشنگی دارید، مطالب ارزشمندی هم می نویسید،‌امید که پرمخاطب باشه وبلاگتون

محبوبه

سلام شادمانه شما رو معرفي كرده ممنونم از معرفي هاي جامعتون عقايد يه دلقك براي من در دسته بندي كتاب هاي مقدس طبقه بندي شده اصلا يه مدلي خاص دوستش دارم به هر حال از آشنايي با شما خوشحالم

simindokht

salam manam in ketabo khoondam vali dge donbale hich ketabi az in nevisande naraftam in ketab kheili narahatam kard! y chaleshe roohi baram ijad kard vase dalghak vaghean narahat boodam v in azabam midad mersi az webe ghashangeton